Online ADB ve KMT Eğitim ve Belgelendirmesi ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Amatör Denizci Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörlüğü sınavlarına bugün girdim ve kazandım. İzmir’de ikamet etmeme rağmen belgelerin bir tanesini İskenderun Liman Başkanlığına diğerini de Anamur Liman Başkanlığına atadı. Belgelerimi İzmir’den alabilir miyim?
Talebiniz ve beyan ettiğiniz belgelerinizin uygunluğu sistemin otomatik atadığı Liman Başkanlıkları personeli tarafından onaylanmaktadır. Belgeleriniz otomatik atanan Liman Başkanlıkları personelleri tarafından onaylandıktan sonra, İzmir Liman Başkanlığı dahil Basım Merkezi bulunan size en yakın Koordinatör Liman Başkanlığından alabilirsiniz.


Liman Başkanlığınız tarafından düzenlenen ADB ve KMT sınavlarına katılmıştık. Belgeyi almak için sınava giren kişinin gelmesi mi gerekir ( İstanbul’da ikamet ediyoruz. ) Bizim adımıza başkası teslim alabilir mi?
T.C. Kimliğinizin fotokopisi ve hangi tarihte sınava girdiğinizi doğru şekilde beyan etmesi halinde sizin adınıza belgenizi bir yakınınız kendi kimlik bilgilerini de ibraz ederek imzalı bir şekilde teslim alabilir.
Eğitim ve sınavlarını tamamlayarak aldığım ADB ve KMT belgelerini basılı kart olarak herhangi bir liman başkanlığından alınabileceği bildirilmekte, Bu işlem için sizinle önceden iletişime geçmem veya her hangi bir işlem yapmam gerekiyor mu? Kart basımı ve alım için mesai saatleri içinde her hangi bir zaman uygun mudur?
İzmir Liman Başkanlığı dahil Kart Basım Merkezi bulunan size en yakın Koordinatör Liman Başkanlığından mesai saatleri içerisinde belgelerinizi bastırıp teslim alabilirsiniz. Önceden randevu almanıza veya aramanıza gerek bulunmamaktadır.

Online sınav sisteminizi kullanarak ADB/KMT belgelerimi almaya hak kazandım. Belgemin E-Devlet üzerinden PDF çıktısını aldım. Bu PDF çıktısı ile Özel Teknemi kullanabilir miyim? Yoksa basılı bir kart çıkartmam gerekiyor mu?
Evet bu PDF belge ile Özel Teknenizi kullanabilirsiniz ayrıca kart bastırmanıza gerek yoktur. Kart basım hakkınız saklı kalır ve istediğiniz zaman Kart Basım Merkezi bulunan size en yakın Koordinatör Liman Başkanlığından belgenizi bir kereliğine ücretsiz bastırabilirsiniz. Bu kart basım işlemi için süre kısıtlaması yoktur ve her hangi bir randevu almanız da gerekmez.
Amatör denizcilik belgesi ve kısa mesafe telsiz operatörü yeterlilik belgesi kart basımı için alsancak ofisinizden almak istiyorum. Kartlarımın basılıp tarafıma bildirim sagladıgınız zaman gelip alabilirim. Bu konuda desteğinize ihtiyacım var. Sınavı online oldum.
İzmir Liman Başkanlığı dahil Kart Basım Merkezi bulunan size en yakın Koordinatör Liman Başkanlığından mesai saatleri içerisinde belgelerinizi bastırıp teslim alabilirsiniz. Önceden randevu almanıza veya aramanıza gerek bulunmamaktadır.

Sınav Başvurum iptal oldu diye SMS geldi neden iptal edildi? Ne yapmam gerekmektedir?

Sınav Başvuruları, atanmış Liman Başkanlıkları personelleri tarafından online kontrol edildikten sonra onaylanmakta olup, iptal edilen sınav başvurularının neden iptal edildiğini adbs.uab.gov.tr adresinde Başvurularım kısmından görebilir, gerekli düzeltmeyi yaparak tekrar başvurabilirsiniz.

Yurtdışında ikamet ediyorum Yabancı menşeli sürücü ehliyetim var. Bu ehliyet, sağlık raporu yerine geçer mi?

Yurtdışından alınmış olan B sınıfı sürücü belgesi yerine geçen sürücü belgelerini sağlık raporu kısmına yükleyebilirsiniz.

Amatör Denizci Belgesi veya Kısa Mesafe Telsiz Belgemi yenilemek istiyorum ne yapmalıyım?

ADB veya KMT belgenizi yenilemek için adbs.uab.gov.tr adresine girerek yenileme talebi oluşturabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra cep telefonunuza sistem tarafından gönderilen C kodu ile birlikte Halk Bankasına harç ödemenizi yapabilirsiniz. Ödeme tamamlandıktan iki saat sonra basım yapan merkezi Liman Başkanlıklarından her hangi birinden kartınızı teslim alabilirsiniz. 

ADB KMT kartımı adresime gönderir misiniz?

ADB ve KMT Belgeleri imza karşılığı belge sahibine veya bir yakınına teslim edilmekte olup, adrese gönderilmemektedir.

Yaprak şeklinde 2011 senesinden önce almış olduğum Amatör Denizci Belgemi nasıl yenileyebilirim?

Tüm yenileme işlemleri adbs.uab.gov.tr adresinden yapılmakta olup, 2011 yılı öncesinde basılan Amatör Denizci Belgeleri' nin yenilenmesine yönelik başvuru modülü ile ilgili çalışmalar tamamlanmak üzeredir. Mevcut belgeleriniz geçerlidir.

Amatör Denizci Belgemle başkasına ait Özel bir tekneyi izni dahilinde kullanabilir miyim?

Özel bir teknenin sahibi dışında kişi veya kişilerce amacına uygun olarak kullanılacak olması halinde ekli belgenin düzenlenmesi gerekir. Dernek ve vakıfların adlarına kayıtlı tekneleri üyeler ve sporcular da bu belge ile kullanırlar. Örneğin bir özel teknenin bir geziden veya katıldığı bir yarıştan getirilmesi veya gezi veya yarışın başlayacağı limana götürülmesi, tekne sahibinin rahatsızlık veya başka bir nedene dayalı olarak teknesinde bulunamaması, ender de olsa teknesini gezmek veya yarışmak amacıyla bir dost veya akrabasına makul bir süre için emanet etmesi gibi haller yanında tekne sahibi kişi, ADB sahibi olmayabilir veya olmak istemeyebilir veya sağlığı ADB almasına uygun değildir veya ADB sahibi olmasına rağmen kullanım sorumluluğunu üstlenmek istemeyebilir ve süreli veya süresiz bir hizmet sözleşmesine bağlı olarak kaptan sıfatıyla bir gemiadamı yeterlik belgesi sahibi kişiyi istihdam edebilir. Yazının noter veya liman başkanı tarafından tasdikli olmasına gerek yoktur, tekne sahibi ile yetki verilen kişinin ıslak imzalarını taşıması yeterlidir. Tekne sahibi ile yetkili kişi arasında bir hizmet sözleşmesi varsa ve bu sözleşme sadece bir sefere ait değilse, yetki yazısına seferin süresi ve limanları yazılmaz. Bu yazının daktilo veya bilgisayarda yazılmış olması gerekmez, el yazısıyla okunaklı yazılmış olması yeterlidir. 

ek-3-otb-tebligi-yetki-yazisi-04-04-2008.doc