Logo

Amatör Denizci Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesi Eğitim ve Sınavları’nda Online Eğitim ve Sınav Dönemi Başladı…

Türkiye’nin geleceğinin denizlerde ve denizcilikte olacağı bilinciyle, Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yılı olan 2023’e kadar 1 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına denizcilik kültürünü aşılamak, denizci millet, denizci ülke hedefine ulaşmak, insanımızın yüzünü denizlere çevirme hedefiyle, 2 Ekim 2018 tarihinde bakanlığımızca amatör denizci eğitim programı projesi başlatılmıştır. Söz konusu proje kapsamında amatör denizci sayımız Temmuz ayı başı itibarıyla 843.125 kişiye ulaşmıştır.

Özellikle, içerisinde bulunulan pandemi dönemi içerisinde, vatandaşlarımızın eğitim ve sınavlara ev ortamında, izole olarak da girebilmelerini teminen Amatör Denizci Belgesi (ADB) ile Kısa Mesafe Telsiz Operatör (KMT) Belgesi eğitim ve sınavları E-Devlet üzerinden (https://adbs.uab.gov.tr/login) çevrimiçi olarak yapılmaya başlanılmıştır.

Yeni sistem ile vatandaşlarımız istedikleri yerden adbs.uab.gov.tr sistemi’ne giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilir ve sonrasında yine bu sistem üzerinden sınav başvurularını gerçekleştirerek onaylanan başvurularına istinaden sistemden online sınava girebilirler. Sınavı başarı ile tamamlamalarının ardından sistem tarafından kendilerine iletilen belge harcına ait C kodu ile Halkbankası’na ödemelerini yapmalarının ardından karekodlu doğrulanabilen sertifikalarını sistem üzerinden alabilirler. Fiziki olarak kartlarını almak isteyen vatandaşlarımız Kart Basım Merkezleri listesinde yer alan herhangi bir Liman Başkanlığı’ndan kartlarını fiziki olarak alabilirler.            

Sınavda başarısız olan adaylar 7 gün sonra tekrar sınava başvurabilirler. Eğitimin ardından bir ay içerisinde sınavı başarı ile sonuçlandıramayan adayların eğitimleri geçersiz sayılır. Tekrar sınava girebilmek için söz konusu eğitimin tekrar alınması gerekmektedir.